جسارت ترامپ نتیجه تفرقه جهان اسلام/ سید علاالدین حیدری 

اقدام ترامپ رئیس جمهور پرحاشیه آمریکا در شناسایی شهر بیت المقدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اسرائیل باعث واکنش های منفی جامعه بین الملل و علی الخصوص جهان اسلام شد. اما چرا ترامپ این جسارت را پس از سالها انتظار صهیونستها ، در به رسمیت شناختن قدس بعنوان پایتخت خود پیدا کرد ؟ سئوالی است که جهان اسلام باید به آن پاسخ دهد .

آمریکا بعنوان اصلی ترین حامی اسرائیل در دنیا همیشه مدافع منافع این رژیم بوده و سالها توجیه گر و حامی جنایتهای صهیونیستها در سرزمینهای اسلامی و فلسطین بوده است .

اما هیچگاه جسارت این را نداشته است که شهر اسلامی عربی قدس را بعنوان پایتخت رژیم نامشروع صهیونیستی عبری اسرائیل اعلام کند .

برای پاسخ به این سئوال باید به بررسی وضعیت دیروز و امروز جهان اسلام پرداخت .

از سال ۱۹۴۸ که حیات سیاسی صهیونیستها بعنوان نظام سیاسی نظامی در سرزمین فلسطین اعلام موجودیت کرد تا چند سال قبل یعنی بعد از حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ مبارزه با رژیم غاصب اسرائیل کم و بیش در راس سیاستهای رسمی و علی الخصوص غیر رسمی کشورهای اسلامی بود.موج نفرت از این رژیم همیشه و همواره بر افکار عمومی جهان اسلام حاکم بوده و

هیچ قدرت سیاسی در جهان اسلام جسارت نزدیکی به رژیم صهیونیستی را نداشته و اگر هم اقدامی در این راستا انجام می داد بنحوی دچار غضب امت اسلامی قرار می گرفت مانند انور سادات ویا حداقل دچار تزلزل قدرت در داخل می شد .

سالها اسرائیل و حامیانش تلاش کردند که روابط این رژیم را با کشورهای اسلامی با پیشنهاد پکیج های مختلف سیاسی ، اقتصادی ، نظامی عادی نموده و امنیت اسرائیل را تضمین نمایند ، اما هیچگاه موفق چندانی بدست نیاوردند.

در این سالها  دفاع از قدس ، سرزمین فلسطین و خط مقاومت در اولویت جهان اسلام و امت اسلامی بوده و مردم فلسطین از حمایتهای بی دریغ مسلمانان برخوردار بودند .

همین نقطه، پاشنه آشیل شکست اسرائیل و حامیانش در تثبیت این رژیم و مشروعیت بخشی به آن بوده است .

استراتژیست های اسرائیلی و … بدرستی این نقطه ضعف خود و نقطه قوت فلسطینیان را تشخیص داده،که مانع اصلی مشروعیت بخشی به آنها و دلیل تقویت مقاومت فلسطینیان وحدت کلمه جهان اسلام در دفاع از فلسطینیان و نیز در اولویت بودن رهایی فلسطین و آزادی قبله اول مسلمین از چنگال رژیم صهیونیستی بوده و تنها راه پیروزی و شکست اسطوره مقاومت در جهان اسلام ، ایجاد شکاف و تفرقه در میان مسلمانان است .

بذر نفاق و جدایی از سالها و شاید قرنها پیش ، در جهان اسلام پاشیده شده بود که با رسوخ تفکرات سطحی و نفوذ افراط گرایی قشری نگر در جهان اسلام و در میان مسلمانان کم کم به ثمر نشست .

با ایجاد پدیده ای بنام (( تروریسم اسلامی )) و به بار نشستن این پدیده شوم که ابزار اعمال سیاستهای آینده آمریکا در خاورمیانه بود . متاسفانه توسط عده ای از مسلمانان هم مورد استقبال قرار گرفته و توانستند آتش تفرقه را در جهان اسلام شعله ور کنند .

اما چرا جهان اسلام در این آتش سوخت جای بحث طولانی دارد ، اما باید گفت خرمن مسلمانان بدلایل مختلف مستعد این سوختن بود .

● وقتی خشم و نفرت به همدیگر در میان مسلمانان ریشه کرده است.

●وقتی شیعه و سنی بجای برادری با هم دشمنی می کنند●وقتی کشتن خون مسلمانان برای همدیگر اگر واجب نباشد مباح شده است ●وقتی کشورهای اسلامی در مقابل هم قرار گرفته اند ●وقتی ثروت ملل مسلمان بجای هزینه برای رشد و توسعه آنها صرف خریدهای هنگفت نظامی می شود  ●وقتی ممالک اسلامی در آتش انتقام از همدیگر می سوزند ●وقتی سران کشورهای اسلامی حرف همدیگر را نمی فهمند●وقتی چیزی بنام همکاریهای اسلامی دیگر معنایی ندارد ●وقتی فلسطین و آرمان آن سالهاست فراموش شده است ●وقتی کشورهای اسلامی بجای حمایت از همدیگر دشمنی می کنند

دیگر نباید از تصمیم جسورانه ترامپ شگفت زده و شوکه بشویم .

اتفاقا  ترامپ بسیار زیرکانه و کارشناسانه این تصمیم را گرفته است چراکه اکنون بهترین موقعیت برای ضربه زدن به مسلمانان و کشورهای منطقه است . اکنون نقطه اوج منحنی تقرقه در جهان اسلام است . جنگهای خانمانسوز در کشورهای اسلامی توان آنها را تحلیل داده است .دیگر رمقی برای ارتشهای اسلامی نمانده و هنگامی که دفاع از آرمان فلسطین جرم تلقی و تروریسم نامیده می شود . می توان گفت که جهان اسلام در ضعیف ترین دوران تاریخی خود به سر می برد .مسلمانان عمیقا در خوابند.ترامپ بدرستی می داند که دیگر اتحادی بنام امت واحده اسلامی وجود خارجی ندارد. پس تا می تواند بر پیکره جهان اسلام زخم زده و یادگاری می نویسد .

اما چه باید کرد ؟

رمز پیروزی و پادزهر ما به این جسارت ترامپ ، آگاهی بخشی به مسلمانان و تلاش در برادری هاست

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =