گزارشی از دیدارها و نشست های سفیران تقریب مذاهب با مسئولین و مردم به قلم /فرزاد_دوستیان /دکتر فرهاد_تجری ، نماینده ای که دغدغه وحدت دارد 

اولین میزبانی رسمی کرمانشاه از سفیران تقریب و مذاهب

استان کرمانشاه، مهد هنرمندان بزرگ عرصه های مختلف هنری و ادب و شعر، و سرزمینی با تنوع قومی و مذهبی خاص، در بیست و سوم مهرماه نودو شش برای نخستین بار میزبان سفیران تقریب مذاهب دانشگاه بین المللی ادیان و مذاهب کشور بود. که مورد استقبال و مهمان نوازی  استاندار محترم  و دیگر مسئولان نهادهای استان و نماینده حوزه قصرشیرین قرار گرفتند و در این راستا هماهنگی های لازم برای پیشبرد برنامه های آنها، توسط استاندار مهندس بازوند انجام شد. در ادامه مدیرکل سیاسی استانداری آقای کرم محمدی با نظارت و تلاش فراوان، هماهنگی های لازم را برای تسریع در انجام برنامه های این عزیزان در سطح استان و دیگر فرمانداری ها در شهرستان های دیگر استان را پیگیری نمودند.

 

بعد از هماهنگی های لازم که توسط استاندار محترم و مدیرکل سیاسی و همراهی نماینده حوزه انتخابیه قصرشیرین آقای تجری میسر شد، اولین مقصد سفیران تقریب مذاهب عزیمت به شهرستان پاوه و دیدار با ماموستا ملا قادر قادری و دیدار با فرماندار این شهرستان بود که در این دیدار به طرح مباحثی درباره ی وحدت اسلامی پرداخته شد. بعد از این دیدار و بدنبال آن سفیران تقریب از زیارتگاه و بقعه ی امامزاده هجیج در بیست کیلومترى غرب شهر پاوه دیدن کردند.

 

در بازگشت از شهرستان پاوه به مرکز استان، سفیران تقریب در یک شام کاری میهمان سردار ریحانی فرماندهی محترم سپاه نبی اکرم ( ص ) بودند که در این نشست با گفتگوهای که انجام شد سفیران تقریب از همدلی و همراهی نهاد فرهنگی سپاه با تمامی مردم از طیف های مختلف مذهبی و قومی و دیگر مسئولین خشنود و امنیت منطقه را مایه مباهات مردم و مسئولین استان قلمداد نمودند.

 

در صبح روز بعد این سفیران صلح و دوستی و تقریب مذاهب به دیدن مراکز تاریخی ( طاق بستان و  بازار سنتی ) و فرهنگی  کرمانشاه رفتند و در عصر همان روز نشست و دیداری با مردم و بعضی از بزرگان آیین یارسان و اهل حق جمله آقای سید فرزاد افضلی در جمخانه اهل حق داشتند و بدنبال آن بعداز این دیدار به شهرستان هرسین و منطقه گره بان رفتند.

در عصر روز دوم و در ادامه برنامه های از پیش تعیین شده در یک شام کاری دیگر، #سفرای_تقریب_مذاهب میهمان ریاست محترم دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه آقای دکتر #نوذر_قنبری  و دانشگاه سماء آقای #سیروس_احمدی  و نماینده ی دانشگاه استان خانم دکتر #مینو_خاکی بودند که در این نشست بعد از طرح مباحث، هماهنگی لازم برای قرادداد و تفاهم نامه بین دانشگاه ازاد کرمانشاه و دانشگاه ادیان مورد مطالعه قرار گرفت.

 

میهمان ویژه این دیدار هم جناب اقای دکتر #فرهاد_تجری بودند که در پایان این نشست، نشان یادبود دانشگاه ادیان و مذاهب قم، توسط نماینده محترم حوزه قصرشیرین  به دکتر #نوذر_قنبری رئیس واحد کرمانشاه اعطا شد.

 

در آخرین روز از سفر سفیران تقریب مذاهب به استان، حضور در شهرستانهای دالاهو و بخش ریجاب، سرپل زهاب و قصرشیرین بود که در ابتدا با حضور در شهرستان دالاهو به اتفاق مسئولین فرمانداری در بین مردم بزرگ اهل حق و اهل تسنن این شهرستان حاضر شدند و از اماکن و مراکز مذهبی این شهرستان از جمله پیر بنیامین و بابایادگار دیدن کردند.

در ادامه همان روز، سفرای تقریب مذاهب وارد شهرستان سرپل زهاب شدند  که به میزبانی آقای تجری نماینده حوزه انتخابیه با بزرگان اهل تسنن و اهل حق شهرستان هم نشستی صمیمی داشتند و مباحثی را حول محور منافع ملی با تمرکز بر وحدت دینی و مذهبی و قومی و قبیله ای مطرح شد.

 

بعد از نشست و دیدار سفرای تقریب مذاهب از شهرستان سرپل زهاب، آنها از شهرستان مرزی قصرشیرین هم بازدیدی کوتاه به عمل آوردند و در بازگشت با حضور و زیارت بقعه احمد ابن اسحاق بکار خود پایان دادند.

 

دستاوردهای نخستین سفر و حضور سفیران تقریب مذاهب به استان کرمانشاه

هماهنگی لازم جهت  تفاهم نامه علمی بین دانشگاه آزاد کرمانشاه و دانشگاه  تقریب مذاهب

ایجاد یک کرسی در قم برای اهل حق و برگزاری همایش در این راستا با دعوت از بزرگان

ایجاد سرفصلهای دانشگاهی و یار رشته تحصیلی برای اهل تسنن

نگرش مثبت به مساله ی امنیت – ثبات در استان کرمانشاه و مناطق مرزی

نگرش مثبت به موضوع وحدت و تقریب در استان و شهرستانها با توجه به تکثر مذهبی و قومی

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + دو =