انتخابات ریاست جمهوری؛ صدا و سیما؛ حسن روحانی و رقبا /کرم محمدی

IMG_20170509_160802

تبلیغات نامزدهای محترم دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران به روزهای اوج خود نزدیک شده است. شش نامزد محترم این دوره از انتخابات با حضور در برنامه‌های مختلف به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه‌های گوناگون می‌پردازند. تاکنون سه دور مناظره زنده با حضور تمامی نامزدها در شبکه یک سیمای جمهوری برگزار گردیده است.
صدا و سیما رسانه‌ای که ازجیب ملت ارتزاق می‌کند و مالکیت آن به عموم مردم ایران تعلق دارد و به همین دلیل آن را «رسانه ملی» نام نهاده‌اند. بدیهی است در بازتاب فعالیت کاندیداهای محترم بایستی از هرگونه اقدام و حرکتی که می‌تواند بی‌طرفی آن را زیر سوال ببرد؛ به طور جدی پرهیز نماید. تاملی بر برخی از برنامه‌ها و نحوه بازتاب خبرها در ایام تبلیغات کاندیداهای محترم این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نشان می‌دهد که در بخش‌هایی از آنها نوعی سوگیری قابل دریافت است که ذیلا به چند مورد آن اشاره می‌شود:
۱-‌ در عرصه رقابت‌های ریاست جمهوری چندین مدیر بلندپایه کشور حضور دارند. اما گویا فقط باید حوزه کاری و مسوولیت یکی از قوای مملکت مورد کنکاش خبرنگاران و برنامه‌سازان رسانه ملی قرار گیرد. لذا می‌بینیم موضوع حقوق‌های نجومی که ریشه در دولت گذشته داشته و هنر دولت تدبیر و امید آن است که این غده را جراحی و تمامی ۲۳ میلیارد تومان را به خزانه بازگردانده؛ بارها در رسانه ملی بازتاب یابد. بحث بیکاری؛ گرانی؛ فقر و… در دستور کار این رسانه قرار گرفته است بدون آنکه وضعیت به ارث مانده چهار سال قبل مورد اشاره قرار گیرد. طبیعی است که در چنین موقعیتی انگشت اتهام به سمت دولت مستقر که دو تن از مقامات آن کاندیدا هستند؛ نشانه می‌رود.
۲- علی‌الظاهر مدیران محترم بخش‌های مرتبط صدا و سیما فراموش کرده‌اند که شهردار محترم تهران هم در عرصه رقابت‌ها حضور دارند. لذا به جرات می‌توان گفت که از زمان شروع تبلیغات ریاست جمهوری تاکنون هیچگونه سوال و برنامه‌ای در حوزه کاری این کاندیدای محترم روی آنتن صدا و سیما نرفته است. آیا واقعا هیچ یک از مردم تهران در حوزه عمران؛ مبلمان؛ رفت و روب و خدمات شهری؛ اخذ عوارض؛ بلندمرتبه‌سازی و… هیچ اعتراض و انتقادی نسبت به شهردار پایتخت نداشته و ندارند؟ آیا هیچ یک از اعضای شورای اسلامی شهر منتقد مدیریت شهردار محترم پایتخت نیستند تا برنامه‌سازان رسانه ملی به اندازه تنها یک درصد از آنچه به دولت می‌پردازند؛ بدان بپردازند؟
۳- کسانی که وارد عرصه رقابت‌ها شده‌اند رجل سیاسی محسوب و سال‌ها مناصب بالای نظام را عهده‌دار بوده‌اند و آقای رییسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. آیا جناب آقای رییسی که ظاهرا در سن بیست سالگی دادستان بوده‌اند در طول ۳۷ سال تصدی مسوولیت‌های متعدد در جمهوری اسلامی کمترین منتقدی ندارد؟ یعنی از نظر برنامه‌ریزان صدا و سیما ایشان در تمامی برنامه‌هایشان موفق و بدون مشکل و ایراد بوده‌اند؟ آیا در این کشور پهناور کسی از نحوه عملکرد و مدیریت ایشان انتقادی و گله‌ای ندارد تا صدا و سیما نیم‌درصد رویه‌ای که درباره دولت مظلوم روحانی در پیش گرفته؛ را شامل وی نیز نماید؟!
۴- مدتی است در پیک بامدادی که بعد از اخبار سراسری ساعت هشت صبح پخش می‌شود؛ چنین به جامعه القا می‌شود که گویا دولت دکتر حسن روحانی بانی و باعث تمامی مشکلات کشور است. مثلا یک روز از تعطیلی شرکت‌های دانش‌بنیان؛ روز دیگر از وضعیت نابسامان فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی؛ روزی دیگر با فردی که مدرک لیسانس دارد و کارگری می‌کند مصاحبه و… برنامه تولید و به سمع شنوندگان رسانیده می‌شود. تاسف اینجاست که به هنگام پخش این برنامه‌ها معمولا از هیچ یک از مدیران دولتی برای پاسخگویی دعوتی به عمل نمی‌آید. یعنی متولیان این برنامه یک طرفه به قاضی می‌روند.
۵- جالب‌تر از موارد فوق؛ نحوه بازتاب برنامه‌های تبلیغاتی کاندیداهای محترم است. به عنوان مثال روشن؛ هنگامی که سخنرانی‌های دکتر حسن روحانی در ارومیه و همدان و… را نمایش می‌دهند؛ معمولا دوربین‌های سیما بیشتر به جایگاه سخنران متمایل بوده و ظاهرا توان نمایش جمعیت حاضر را ندارند اما همین دوربین‌ها برای نمایش حضور آقای رییسی در اهواز به جای نشان دادن جایگاه؛ احتمالا ناخودآگاه به سمت جمعیت رفته و حداقل ۷۰ درصد از خبر را به نمایش جمعیت اختصاص می‌دهد؟ به هنگام پخش گزارش حضور آقای روحانی در ورزشگاه شهید شیرودی گویا دو هزار نفر حضور دارند اما هنگام پخش گزارش آقای رییسی در زاهدان انگار چندین برابر جمعیت ورزشگاه شهید شیرودی در آنجا تجمع کرد‌ه‌اند؟
۶- در بازتاب سخنان و مواضع کاندیداها هم؛ جملات گزینشی منتشر می‌شوند. به عنوان نمونه در برنامه پیک بامداد‌ی روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت به هنگام بازتاب سخنان آقایان قالیباف و رئیسی؛ تند

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =